Oficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie im. Marii Dąbrowskiej

E-twinning

Rok szkolny 2016/2017

eTwinning to część unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno – komunikacyjnych.

Chitter Chatters’ to już nasz drugi  międzynarodowy projekt. W tym roku szkolnym biorą w nim udział uczniowie klas IV-VI.

W projekcie uczestniczy sześć szkół-trzy szkoły z Polski, jedna  z Turcji, jedna z Czech oraz jedna z Bośni i Hercegowiny.

Celem projektu jest stworzenie mini-rozmówek, zawierających najbardziej przydatne wyrażenia w codziennych sytuacjach (w sklepie, w restauracji, u lekarza, na dworcu, itp.).

Nasz październikowy temat to ‘Nice to meet you’ („Miło mi Cię poznać”)-poznajemy naszych zagranicznych przyjaciół, przesyłamy maile, zdjęcia i filmy oraz tworzymy komiksy zawierające zwroty potrzebne podczas podawania podstawowych informacji o sobie.

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły z całej Europy  (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie  klas  6a, 5a i 4a, pod opieką nauczycielek języka angielskiego – p. A. Skwirzyńskiej i p. M. Reguckiej, od września 2016 r. biorą udział w projekcie: Chitter Chatters.

Nawiązaliśmy współpracę z szkołą z Turcji i Czech,  a także z dwiema szkołami z Polski.

Głównym celem projektu  jest pomoc uczniom  w przełamaniu bariery językowej  i strachu przed efektywnym komunikowaniem się w języku angielskim. Przez wspólne spędzanie czasu na pracy i zabawie z językiem angielskim uczniowie nabierają pewności w mówieniu w języku obcym, uczą się korzystać  z narzędzi multimedialnych tworząc prezentacje, filmiki i animacje, a także integrują się ze sobą i poznają uczniów z innych krajów.

Dzięki projektowi  uczniowie mają  możliwość rozmowy online z uczniami  z innych krajów, tworzą krótkie prezentacje  i filmiki związane z różnymi tematami np: moje hobby, moja szkoła, wizyta w kinie, w sklepie, na poczcie, w restauracji, itp.

W listopadzie nasi uczniowie pracowali nad tematami :’ Nice to meet you’ (‘Miło Cię poznać’). Zapisywaliśmy proste konwersacje, a następnie przygotowywaliśmy krótkie filmiki z dialogami. Prezentowaliśmy również dialogi w formie  krótkich komiksów, chmur słów i innych animacji.

W  grudniu nasza międzynarodowa drużyna zajmowała się kolejnym tematem projektu -pytaniem o drogę i udzielaniem wskazówek, jak dostać się w różne miejsca. (‘Where is the music room?’)

Odgrywaliśmy scenki, nagrywaliśmy filmiki, a także oglądaliśmy filmiki zamieszczone przez zagranicznych przyjaciół. Tworzyliśmy własne komiksy oraz „chmury słów”, tzn. przedstawialiśmy w formie obrazów wszystkie przydatne słówka i wyrażenia związane z tym tematem.

Zamieszczaliśmy zdjęcia ciekawych miejsc w naszym mieście, pisaliśmy maile oraz tworzyliśmy prezentacje z życzeniami świątecznymi.

Obecnie pracujemy nad kolejnym tematem dotyczącym spędzania wolnego czasu ( ‘Shall we go to the cinema?’ )

Po feriach zimowych zajęliśmy się kolejnymi tematami dotyczącymi codziennych sytuacji:

’At the restaurant’ („W restauracji”)

‘At the doctor’s’ (“U lekarza”)

‘At the shopping centre’ (‘W centrum handlowym’)

‘At the airport’ (‘Na lotnisku’)

Układaliśmy dialogi, odgrywaliśmy i nagrywaliśmy scenki, tworzyliśmy “chmury słów” i komiksy dotyczące powyższych tematów. Oglądaliśmy także prace zamieszczane przez naszych zagranicznych przyjaciół.

W dniu 17 maja  uczniowie  z klas 4 i 6 biorący udział w projekcie Chitter Chatters ( eTwinning) mieli okazję porozmawiać po angielsku online (Skype) z uczniami ze szkoły w Kardelen Koleji w Turcji. Wszyscy mieliśmy mnóstwo radości . Czekamy na kolejne takie spotkania ! 🙂

W dniu 23 maja rozmawialiśmy online z uczniami z Czech 🙂

W tym tygodniu zakończyliśmy tegoroczny projekt międzynarodowej współpracy szkół eTwinning, w którym uczestniczyły szkoły z Polski, Turcji i Czech. Osiągnęliśmy wszystkie założone cele i byliśmy najbardziej zaangażowaną szkołą! Gratulacje dla wytrwałych uczniów klasy 4a i 6a, którzy systematycznie uczęszczali na zajęcia i aktywnie brali w nich udział, a także często pracowali w domu, kiedy zabrakło czasu na wykonanie pracy w szkole! Tworzyliśmy komiksy, chmury słów, kręciliśmy filmy, zamieszczaliśmy zdjęcia, rozmawialiśmy z naszymi przyjaciółmi z Czech i Turcji „na żywo” poprzez Skype’a. Podsumowaniem naszej międzynarodowej współpracy jest mini-słowniczek angielsko-turecko-czeski, zawierający najbardziej przydatne zwroty i wyrażenia potrzebne w codziennej komunikacji. Słowniczek opatrzony został najlepszymi komiksami i chmurami słów, wybranymi przez współpracujące szkoły spośród wszystkich zgromadzonych prac. Projekt przyczynił się do przełamania bariery w komunikowaniu się w języku angielskim, utrwaleniu najbardziej potrzebnych w codziennym życiu zwrotów oraz przyczynił się do udoskonalenia umiejętności posługiwania się narzędziami technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nie możemy doczekać się kolejnego roku szkolnego i nowych projektów 🙂

Rok szkolny 2015/2016

Projekt ‚Penfriends to play with Europe’

W październiku nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołą podstawową we Francji w ramach programu e-twinning. E-twinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pomocą mediów elektronicznych. Wspólnie ze szkołą francuską założyliśmy projekt pt. ‚Penfriends to play with Europe’ (‚Przyjaciele do zabawy z Europą’). Do projektu dołączyły również szkoły podstawowe z Grecji i Włoch. W projekcie bierze udział klasa 3a, a jego celem jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, który jest językiem komunikacji w naszym projekcie, zdobywanie sprawności językowych i umiejętności posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oraz zdobywanie informacji o krajach europejskich. Dzieci poznają się wzajemnie zarówno za pomocą poczty tradycyjnej, jak i internetu. W pierwszym etapie projektu wymieniliśmy z krajami partnerskimi albumy ze zdjęciami uczniów i podstawowymi informacjami o sobie oraz zapoznaliśmy się z nauczycielami z zagranicy biorącymi udział w projekcie za pomocą internetu.

 

W kolejnym etapie projektu e-twinning kraje partnerskie utworzyły logo projektu-jest to słowo ‘PLAY’. Każdy z krajów uczestniczących stworzył jedną literę składającą się na słowo ‘PLAY’: Polska –P, Włochy-L, Francja-A, Grecja-Y. Litery utworzone zostały ze zdjęć oraz rysunków wykonanych przez uczniów.

Stworzyliśmy również prezentacje, w których uczniowie przedstawiają siebie, podając informacje o sobie, swoich zainteresowaniach, hobby, rodzinie, itp. Wysłaliśmy kartki świąteczne do krajów partnerskich, zamieściliśmy filmiki z wigilii klasowej oraz kolędy i życzenia świąteczne w języku angielskim i polskim. Wysłuchaliśmy kolęd w języku greckim. Uczniowie wysyłają maile do swoich przyjaciół oraz nauczycieli z krajów partnerskich oraz zamieszczają zdjęcia dotyczące swoich zainteresowań. Obejrzeliśmy prezentację szkoły Greckiej. Otrzymaliśmy również piękną ręcznie wykonaną przez uczniów kartkę z Grecji.

Kolejny etap przed nami-prezentacja naszej szkoły!

W ramach naszej międzynarodowej współpracy z krajami partnerskimi, klasa 3a otrzymała wspaniały prezent- paczkę z Grecji, pełną niespodzianek i smakołyków! Otrzymaliśmy próbki greckich przysmaków (chałwa, oliwki, herbata, sezamki i inne pyszności), płytkę z przepiękną grecką muzyką oraz książeczki z bajkami i legendami greckimi, wykonane i ozdobione rysunkami przez naszych greckich rówieśników. Otrzymaliśmy również prezentacje zawierające przepisy na typowe greckie potrawy, zdjęcia z najpiękniejszych miejsc w Grecji oraz filmik opowiadający o zbiorach oliwek i znaczeniu oliwy z oliwek w greckiej kulturze. Szkoły we Francji i Włoszech również otrzymały podobne upominki.

Nasza klasa również działa! Zaprezentowaliśmy zagranicznym przyjaciołom naszą szkołę na zdjęciach- klasy, bibliotekę, sekretariat, sklepik, świetlicę, salę komputerową i językową. Zamieściliśmy również prezentację dotyczącą najpiękniejszych miejsc w Krakowie.

Teraz my przygotowujemy paczkę dla naszych przyjaciół i opracowujemy książeczki z legendami krakowskimi.

 

E-twinning: wysyłamy paczki

 

Klasa 3a, współpracująca z zagranicznymi przyjaciółmi przygotowała i wysłała do wszystkich trzech krajów-Francji, Grecji i Włoch- paczki z upominkami, z których każdy charakteryzuje nasz kraj i nasze miasto- Kraków. Wysłaliśmy przyjaciołom Wedlowskie ptasie mleczko, pierniki, krakersy, precelki, oscypki, pocztówki z Krakowa, mapy, a także ręcznie wykonane i ozdobione pięknymi ilustracjami albumy z „Legendą o hejnale krakowskim” i rysunki Smoka Wawelskiego. W daleką zagraniczną podróż wyruszył także pluszowy Smok Wawelski. Dołączyliśmy również płytkę z polską muzyką klasyczną, dziecięcą, wojskową, góralską oraz biesiadną. Wiemy już, że Grecja zajada się naszymi polskimi specjałami i z upodobaniem słucha polskiej muzyki!

Ważne strony:

unicef

Nasze projekty:

unicef starsr starsr starsr wspolpraca

Partnerzy szkoły:

gim36 30lo p_dzielnica harcerze zdrowie

Nasze certyfikaty

zdrowie zdrowie zdrowie