Oficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie im. Marii Dąbrowskiej

E-twinning

Rok szkolny 2016/2017

eTwinning to część unijnego programu pod Nike Juvenate Woven Premium patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno – komunikacyjnych.

Golden Goose Starter Chitter Chatters’ to już nasz drugi  międzynarodowy projekt. W tym roku szkolnym biorą w nim udział uczniowie klas IV-VI.

W projekcie uczestniczy sześć szkół-trzy szkoły z Polski, jedna  z Turcji, jedna z Czech oraz jedna z Bośni i Hercegowiny.

Celem projektu jest stworzenie mini-rozmówek, zawierających najbardziej przydatne wyrażenia w codziennych sytuacjach (w sklepie, w restauracji, u lekarza, na dworcu, itp.).

Nasz październikowy temat to ‘Nice to meet you’ („Miło mi Cię poznać”)-poznajemy naszych zagranicznych przyjaciół, przesyłamy maile, zdjęcia i filmy oraz tworzymy komiksy zawierające zwroty potrzebne podczas podawania podstawowych informacji o sobie.

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły z całej Europy  (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Kd 5 Easter Uczniowie  klas  6a, 5a i 4a, pod opieką nauczycielek języka angielskiego – p. A. Skwirzyńskiej i p. M. Reguckiej, od września 2016 r. biorą udział w projekcie: Chitter Chatters.

Nawiązaliśmy współpracę z szkołą z Turcji i Czech,  a także z dwiema szkołami z Polski.

Głównym celem projektu  jest pomoc uczniom  w przełamaniu bariery językowej  i strachu przed efektywnym komunikowaniem się w języku angielskim. Przez wspólne spędzanie czasu na pracy i zabawie z językiem angielskim uczniowie nabierają pewności w mówieniu w języku obcym, uczą się korzystać  z narzędzi multimedialnych tworząc prezentacje, filmiki i animacje, a także integrują się ze sobą i poznają uczniów z innych krajów.

Dzięki projektowi  uczniowie mają  możliwość rozmowy online z uczniami  z innych krajów, tworzą krótkie prezentacje  i filmiki związane z różnymi tematami np: moje hobby, moja szkoła, wizyta w kinie, w sklepie, na poczcie, w restauracji, itp.

W listopadzie nasi uczniowie pracowali nad tematami :’ Nice to meet you’ (‘Miło Cię poznać’). Zapisywaliśmy proste konwersacje, a następnie przygotowywaliśmy krótkie filmiki z dialogami. Under Armour Phenom Proto Prezentowaliśmy również dialogi w formie  krótkich komiksów, chmur słów i innych animacji.

W  grudniu nasza międzynarodowa drużyna zajmowała się kolejnym tematem projektu -pytaniem o drogę i udzielaniem wskazówek, jak dostać się w różne miejsca. (‘Where is the music room?’)

Odgrywaliśmy scenki, nagrywaliśmy filmiki, a także oglądaliśmy filmiki zamieszczone przez zagranicznych przyjaciół. Tworzyliśmy własne komiksy oraz „chmury słów”, tzn. przedstawialiśmy w formie obrazów wszystkie przydatne słówka i wyrażenia związane z tym tematem.

Zamieszczaliśmy zdjęcia ciekawych miejsc w naszym mieście, pisaliśmy maile oraz tworzyliśmy prezentacje z życzeniami świątecznymi.

Obecnie pracujemy nad kolejnym tematem dotyczącym spędzania wolnego czasu ( ‘Shall we go to the cinema?’ )

Po feriach zimowych zajęliśmy się kolejnymi tematami dotyczącymi codziennych sytuacji:

’At the restaurant’ („W restauracji”)

‘At the doctor’s’ (“U lekarza”)

‘At the shopping centre’ (‘W centrum handlowym’)

‘At the airport’ (‘Na lotnisku’)

Układaliśmy dialogi, odgrywaliśmy i nagrywaliśmy scenki, tworzyliśmy “chmury słów” i komiksy dotyczące powyższych tematów. Oglądaliśmy także prace zamieszczane przez naszych zagranicznych przyjaciół.

W dniu 17 maja  uczniowie  z klas 4 i 6 biorący udział w projekcie Chitter Chatters ( eTwinning) mieli okazję porozmawiać po angielsku online (Skype) z uczniami ze szkoły w Kardelen Koleji w Turcji. Wszyscy mieliśmy mnóstwo radości . Czekamy na kolejne takie spotkania ! 🙂

W dniu 23 maja rozmawialiśmy online z uczniami z Czech 🙂

W tym tygodniu zakończyliśmy tegoroczny projekt międzynarodowej współpracy szkół eTwinning, w którym uczestniczyły szkoły z Polski, Turcji i Czech. Osiągnęliśmy wszystkie założone cele i byliśmy najbardziej zaangażowaną szkołą! Gratulacje dla wytrwałych uczniów klasy 4a i 6a, którzy systematycznie uczęszczali na zajęcia i aktywnie brali w nich udział, a także często pracowali w domu, kiedy zabrakło czasu na wykonanie pracy w szkole! Tworzyliśmy komiksy, chmury słów, kręciliśmy filmy, zamieszczaliśmy zdjęcia, rozmawialiśmy z naszymi przyjaciółmi z Czech i Turcji „na żywo” poprzez Skype’a. Podsumowaniem naszej międzynarodowej współpracy jest mini-słowniczek angielsko-turecko-czeski, zawierający najbardziej przydatne zwroty i wyrażenia potrzebne w codziennej komunikacji. Słowniczek opatrzony został najlepszymi komiksami i chmurami słów, wybranymi przez współpracujące szkoły spośród wszystkich zgromadzonych prac. Projekt przyczynił się do przełamania bariery w komunikowaniu się w języku angielskim, utrwaleniu najbardziej potrzebnych w codziennym życiu zwrotów oraz przyczynił się do udoskonalenia umiejętności posługiwania się narzędziami technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nie możemy doczekać się kolejnego roku szkolnego i nowych projektów 🙂

Rok szkolny 2015/2016

Projekt ‚Penfriends to play with Europe’

W październiku nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołą podstawową we Francji w ramach programu e-twinning. E-twinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pomocą mediów elektronicznych. Wspólnie ze szkołą francuską założyliśmy projekt pt. ‚Penfriends to play with Europe’ (‚Przyjaciele do zabawy z Europą’). Do projektu dołączyły również szkoły podstawowe z Grecji i Włoch. W projekcie bierze udział klasa 3a, a jego celem jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, który jest językiem komunikacji w naszym projekcie, zdobywanie sprawności językowych i umiejętności posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oraz zdobywanie informacji o krajach europejskich. Dzieci poznają się wzajemnie zarówno za pomocą poczty tradycyjnej, jak i internetu. W pierwszym etapie projektu wymieniliśmy z krajami partnerskimi albumy ze zdjęciami uczniów i podstawowymi informacjami o sobie oraz zapoznaliśmy się z nauczycielami z zagranicy biorącymi udział w projekcie za pomocą internetu.

Ważne strony:

unicef

Nasze projekty:

cybernauci unicef starsr starsr starsr wspolpraca

Partnerzy szkoły:

gim36 30lo p_dzielnica harcerze baner1a-1-e1515336938364

Nasze certyfikaty

zdrowie zdrowie zdrowie